FAQ

Najczęściej pojawiające się pytania i odpowiedzi odnośnie naszej oferty filmowania dronem i fotografii podniebnej.
Nasi klienci pytają a my odpowiadamy.
Kolejne pytania będziemy dodawać sukcesywnie.

 

 

co można filmować dronem

Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych UAV popularnie zwanych dronami w produkcji filmowej ma szerokie zastosowanie. Filmujemy praktycznie wszystko to czego oczekują nasi klienci. Od imprez okolicznościowych tj. śluby po prezentacje gospodarstw rolnych i agroturystycznych, działek oraz domów na sprzedaż. Firmy często zgłaszają się do nas po rejestracje materiałów z lotu ptaka prezentujących ich siedziby, fabryki, magazyny, floty samochodowe. Pomysły klientów są coraz bardziej oryginalne i coraz częściej klient dokładnie wie czego chce co bardzo ułatwia nam realizację

Ile kosztuje wynajęcie drona wraz z obsługą do filmowania i fotografii podniebnej? Co ma wpływ na cenę?

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na to pytanie bez kilku szczegółowych informacji. Widzieliśmy już różne cenniki konkurencji i doszliśmy do wniosku, że każdy zawiera tylko cenę od, która nijak się ma do końcowej. My słuchamy naszych klientów i zawsze zależy nam na poznaniu wymagań i oczekiwań.

Cena wynajęcia drona wraz z operatorem zależy od kilku czynników:

przeznaczenia materiałów
lokalizacji i strefy lotniczej w jakiej będziemy pracować.
ilości wylotów (jeden wylot to maksymalnie 20 minut lotu na jednej baterii).
Gdy klient przewiduje większą ilość wylotów lub w większych odstępach godzinowych ustalamy stawkę za dzień zdjęciowy. Opcja często wybierana przy pracach z ekipami filmowymi podczas produkcji reklam i materiałów promocyjnych.
rodzaju plików wynikowych – surowe pliki przeznaczone do dalszej obróbki(opcja wybierana często gdy ujęcia z drona mają być ciekawym dodatkiem do głównego filmu) lub opcja z pełnym montażem materiału wykonanym przez nas i zrealizowanym kilka dni po nagraniach
nietypowych wymagań klienta lub tzw. opcji premium czyli np. transmisja wideo na żywo do serwisu youtube.

Co wliczone jest w cenę usługi?

W cenie usługi wliczone jest:

wynajęcie drona
obsługa operatora posiadającego świadectwo kwalifikacji UAVO VLOS
analiza strefy lotniczej w jakiej będą wykonywane loty
uzyskanie pozwoleń na loty w strefach kontrolowanych
monitorowanie warunków atmosferycznych
łączność radiowa pomiędzy operatorem drona a np. reżyserem

Czy dronem można latać wszędzie?

Nie. Dron jako Bezzałogowy Statek Powietrzny podlega pod przepisy Prawa Lotniczego i regulacje Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Przepisy te dzielą przestrzeń powietrzną na strefy i określają kto daną strefą zarządza. Na loty w strefach kontrolowanych potrzebna jest zgoda Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Nasi przeszkoleni operatorzy posiadają wiedzę konieczną do analizy stref lotniczych oraz występują o stosowne zgody i pozwolenia na lot. Bez uzyskania powyższego nie podejmiemy się lotów w takich strefach.
Dodatkowo istnieją miejsca na loty w których nie zdecydujemy się ze względów bezpieczeństwa. Nie latamy nisko nad przewodami linii energetycznych lub innych źródeł silnego pola elektromagnetycznego.

Znaleźliśmy w internecie dużo tańszą ofertę. Czy jesteście w stanie ją przebić?

Nie będziemy nawet próbowali. Obserwujemy rynek i widzimy coraz większe zainteresowanie tematem. Niestety jak w każdej branży zdarzają się ludzie, którzy zaniżając ceny usług obniżają jej jakość i tym samym psują rynek. Często są to ludzie z przypadku, którzy bez uprawnień i pozwoleń sporo ryzykują. Ich sprzęt to drony poprzedniej generacji. Kamery, których używają to ekonomiczne wersje kamerek sportowych bez podglądu obrazu więc kadrują „na oko”. Niska cena bardzo często idzie w parzę z niską jakością.

W ogłoszeniu znaleźliśmy tanią ofertę na filmowanie dronem ale operator na dzień przed realizacją nawalił i bez podania przyczyny zrezygnował ze zlecenia. Jesteście w stanie pomóc?

Brak profesjonalizmu. Anonimowym ogłoszeniodawcom nie zależy na marce i dobrej opinii. Polecamy przy wyborze operatora nie kierować się tylko ceną. Ale mądry Polak po szkodzie..
A wracając do problemu. Jeżeli mamy wolny termin i strefa lotnicza pozwala na loty bez pozwoleń to oczywiście służymy pomocą. Jeżeli termin koliduje z innym lub strefa nie pozwala na loty „z marszu” to wspólnie ustalamy nową datę.

Kiedy możecie odstąpić od realizacji zlecenia?

Generalnie szanujemy naszych klientów i staramy się dotrzymywać danego słowa. Istnieją jednak przyczyny zupełnie niezależne od nas. W przypadku nagłego załamania pogody(deszcz,grad,śnieg,burza,duży wiatr) musimy odmówić wykonania lotu i przełożyć na inny dogodny termin. Taką decyzję może podjąć operator drona na miejscu.

Czy posiadacie licencje? Czy to wystarczy do legalnych lotów dronem?

Tak oczywiście posiadamy wszystkie wymagane prawem dokumenty. Do wykonywania komercyjnych lotów wymagane jest świadectwo kwalifikacji UAVO VLOS, komercyjne ubezpieczenie OC, aktualne badania lekarskie, zezwolenie na lot w strefie kontrolowanej.

Co grozi za loty dronem bez wymaganych dokumentów i pozwoleń?

Jeżeli operator nie posiada świadectwa kwalifikacji to podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Za loty w strefach kontrolowanych bez pozwoleń grożą wysokie kary grzywny i pozbawienie wolności do lat 5.
Organem, który ma wiedzę jak kontrolować loty dronów jest Policja.
Poza skutkami prawnymi dochodzi kwestia niezrealizowanego zlecenia. Naprawdę znamy takie historie o nieświadomych prawa klientach.

Jakiej rozdzielczości są rejestrowane filmy i fotografie?

Filmy rejestrujemy w rozdzielczości wymaganej przez klienta. Domyślnie nagrywamy w rozdzielczości Full HD 1980 x 1080 z szybkością do 60 klatek na sekundę. Istniej również możliwość rejestracji w rozdzielczości Ultra HD 4K 4096×2160 pixeli z szybkością 60 klatek na sekundę. Fotografie rejestrujemy w rozdzielczości 20MPX również w surowym formacie RAW.

A co ze stabilnością obrazu podczas lotu?

Za nieporuszony obraz w naszych dronach odpowiadają gimbale, które świetnie stabilizują kamerę nawet podczas podmuchów wiatru.

Ile czasu trwa lot?

Czasy jednego wylotu to maksymalnie 20 minut a na jego długość ma wpływ sposób lotu oraz warunki pogodowe. Oczywiście po wylądowaniu i krótkiej przerwie na wymianę akumulatora możemy kontynuować pracę.

czy zajmujecie się montażem video i edycją zdjęć

W standardowej i najczęściej wybieranej opcji klient dostaje cały surowy materiał o wcześniej ustalonych parametrach video. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość postprodukcji czyli montażu polegającego na wybraniu najlepszych ujęć, odpowiednim połączeniu scen z zastosowaniem przejść, dodanie napisów oraz zakupionego przez klienta podkładu muzycznego(prawa autorskie).

 

W jaki sposób dostarczycie zarejestrowany materiał?

Forma dostarczenia materiałów wedle życzenia klienta. Od płyty DVD prze pendrive po nasz serwer FTP.

Jesteśmy ekipą filmową. Realizujemy klip reklamowy. Czy jest szansa na kilkudniową sesję zdjęciową dronem z udziałem Państwa operatora?

Jak najbardziej tak. W przypadku kilkudniowej pracy na planie filmowym ustalamy stawkę za dzień zdjęciowy. W ramach dnia zdjęciowego nasz operator pozostaje w gotowości do lotu maksymalnie 8 godzin i wykonuje wyloty na żądanie. Jeśli plan zdjęciowy jest oddalony o więcej niż 30 km od Warszawy do ceny doliczyć należy dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie naszego operatora.

Czy jest możliwość wypożyczenia od Was baterii do drona/samego drona?

Nie wypożyczamy samych dronów oraz akcesoriów typu akumulatory, ładowarki itp.
Oferujemy tylko kompleksowe usługi filmowania lub fotografii podniebnej na naszym sprzęcie wraz z naszym operatorem drona.